Uudised
2025 sai hoo sisse pararonimise tutvustusüritusega

Pararonimine Tallinnas: Esimene samm ligipääsetavama ronimise suunas
Hiljuti toimunud pararonimise tutvustusüritus Tallinnas tõi kokku erivajadustega ronijad, instruktorid ja ronimishuvilised, et üheskoos avastada pararonimise võimalusi ning tõsta teadlikkust selle ala kättesaadavusest. Projekti eesmärk oli suurendada tallinlaste teadlikkust pararonimisest, edendada liikumisharrastust erivajadustega inimeste seas ning rikastada Tallinnas korraldatavate spordiürituste mitmekesisust.
Rahvusvaheline kogemus ja kvaliteetne juhendamine
Et pakkuda osalejatele parimat võimalikku juhendamist, osalesid neli Eesti treenerit enne üritust rahvusvahelisel õpirändel Itaalias, Arcos, kus nad said kogemuse töötada koos Itaalia pararonimise rahvuskoondisega. Omandatud teadmisi ja oskusi jagati veel kaheksa instruktoriga, kes ei saanud õpirändel osaleda, kuid kes juhendasid ürituse päeval osalejaid. Lisaks töötasid rajameistrid kogenud treeneri juhendamisel, kes oli läbinud IFSC pararonimise rajakeeramiskoolituse Šveitsis. See tagas kõrgetasemelised ja kohandatud ronimisrajad, mis olid sobilikud nii erivajadustega ronijatele kui ka tavakülastajatele.
Praktilised väljakutsed ja inspireerivad hetked
Päeva jooksul viidi läbi juhendatud ronimissessioonid, kus erivajadustega osalejad said proovida spetsiaalselt kohandatud radu, samal ajal kui tavakülastajad katsetasid erinevaid väljakutseid, nagu silmad kinni ronimine, käsi selja taga ronimine või üht jalga kasutades ronimine. Lisaks toimusid praktilised töötoad, kus tutvustati pararonimise abivahendeid ja ohutustehnikaid. Suur huvi ja osalejate aktiivsus tähendas, et ronimissein oli terve ürituse jooksul pidevas kasutuses.
Järeltegevused ja tulevik
Pärast üritust koguti osalejatelt ja külastajatelt tagasisidet, mis kinnitas, et sarnaseid algatusi on Eestis vaja rohkem. Järeltegevustena alustati regulaarsed pararonimistrennid Kristiine spordihallis, pakkudes erivajadustega ronijatele võimalust oma oskusi edasi arendada. Kahjuks ei olnud Lasnamäe spordihallis võimalik treeninguid alustada, kuna seal ei ole veel piisavalt sobivaid tingimusi. Samas on pararonimise teadlikkus tõusnud ning mitmed ronimishallid, nagu Kivi Climbing ja Ronimisministeerium, on alustanud arutelusid, kuidas muuta oma saalid paremini ligipääsetavaks. Ronimisministeerium on kinnitanud, et nende 2025. aastal avatavad uued saalid arvestavad pararonijate vajadustega.
Projekti tänuärseks tulemuseks on mitte ainult ühepäevane üritus, vaid ka pikaajaline mõju pararonimise arengule Eestis. Tänu treenerite ja instruktorite pühendumusele ning osalejate suurele huvil on loodud vundament, millelt saab edasi ehitada veelgi ligipääsetavamat ja kaasavamat ronimiskogukonda.
Pararonimine ei ole pelgalt spordiala, vaid võimalus igale inimesele avastada oma piire ja kogeda vabadust vertikaalsel maastikul. Meie siht on tagada, et see võimalus oleks Eestis kättesaadav kõigile, olenemata nende võimekusest.
Jälgige meie tegemisi ja liituge meiega, et muuta ronimismaailm kättesaadavamaks!